Bilim-kurgu dizileri kurgu-biliM

Az evvel çoktandır merak ettiğim, arkadaşlardan da epey övgüsünü aldığım “Stargate – SG-1″in ilk (pilot) bölümünü izledim. Herhalde, diyorum, beklentilerimi yüksek tuttuğumdandır, konu çok dandirik geldi. Halflife2’yi onca bekleyip, olayın hoş kızın babası profesörü kurtarmak olduğunu çakmak gibi bir şey. Yok birinin karısı, birinin manevi evladı, kazma düşmanlar… Aynı hayalkırıklığı sonraki bölümlerini severek izlesem de, ilk bölümüyle beni afakanlara boğan ST-TNG (sıtartirekdınekstcenereyşın okunur)’nin ilk bölümünde de ziyarete gelmişti. Ah, ah ah! ya Farscape’in pilot bölümüne ne demeli! Atmosfer! “Sen benim kardeşimi vurdun düşürdün!” geyiği poffidi poffidi. Geçen gün Gürer-san bizdeyken Blake’in Yedilisi‘ni andık, kulakları çınlasın (Çelik) Blake’in.

Demek ki bir BK dizisi çekilecekse dikkat edilmesi gereken noktalar:
1. Kahramanlardan birisinin bacısı, dadısı bir şeyi kaçırılacak (Bkz. Drawn Together’da Xavier’in ilk bölümlerdeki performansı) / Ya da kahramanlardan biri kötü adamların birinin tavuğuna kışt diyecek.

2. Kesinlikle mantıklı bir senaryo olmayacak, dahası gidilen yere tüp ya da damacanalarla litre litre okşişien götürülecek.

3. Mutlaka hoş bir hatun olacak.

4. Potansiyel kitleniz geekler olduğunda mutlaka hoş bir hatun kişi olacak (en az), bölümlerden birinde ya bir hareme, ya da kadınlardan mürekkep gezegene düşülecek.

Neyse. SG-1’de hoşuma giden zekice göndermeler oldu (tabii bu konuda tam bir başyapıt olan Farscape’e şapkamızı çıkartmak boynumuzun borcudur – daha fazla bilgi için bkz. gitmeniz gereken yer: http://www.crichtonisms.com/crichtonisms.shtml). Ama önce şu bayanın (Amanda Tapping imiş adı) cümle içinde McGyver’ı geçirmesi, ardından da McGyver’ın StarGate’i öte taraftan açmak için bir kutu selpak mendilin yeterli olacağını söylemesi hakikaten ince işti. 8)

Bu bloguma burada son verirken fişek patron Babylon 5 izlesin diye çığırmayı kendime borç bilirim, bildim.

“Bilim-kurgu dizileri kurgu-biliM” için 7 yorum

 1. — Babylon 5’in birkaç bölümünü izledim ve öööööööğğğğğğğğğk dedim ne yazık ki. Nedense hiç çekici gelmedi. Hep gezegen gezegen dolaşmaya alışık olmaktandır bilemem. Belki Deep Space Nine izledikten sonra daha çekici gelir.

 2. ** — Patrona Not: Bildiğim kadarı ile bir kişi ya DS9’ı, ya da Babylon’u beğeniyor.. bu da demektir ki canım patronum, sana ve DS9’a mutluluklar dilemem lazım! 8)

  Disq’e Not: Sağolasın disq, içim rahatlattın hakikaten.. SG-Atlantis nasıldır bu arada?

 3. BK dizileri değil de… — … normal bir dizi senaryosu yazarken:
  1) bir doktor mutlaka kadroda olacak
  2) doktorun veya başka bir karakterin adı Jack olacak.

 4. = — atlantis’in ozellikle ilk iki sezonda beni bayan bolumleri olmasina ragmen (sg1 hic baymaz) yine de fena degildir diyebilirim, s3’de iyice atraksiyonel oldu zaten.

 5. Disq’e +1 — “sg1’in ilk sezonun yarisi dandik, sezon 2’den 8’e kadar iyi gayet” Ayni $eyi yazmak icin yorum kısmısını açtım ki Üsküdar görünmüş de geçilmiş bile. 🙂

 6. D++ — şimdi ikinci bölümü izliyorum, Gou’lad’lar mıdır, neyseler, iki saatte bir zın zın saldırıyorlar, IRIS’e çarpıp sinek gibi düşüyorlar, aklıma anında Battle Star Galactica’nın açılış şeysi olan 33 geldi. Herhalde seyrettiğim en sağlam bk dizisi bölümüdür – bir de Babylon 5’da Vorlon’ların zırhlarından çıktığı bölüm iyidir – Jim Sheridan düşer de, bu onu kurtarır.. (hani).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir