Türkiye’den çok mutlu bir haber…

Mustafa Parlar Vakfı

Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Ödülleri

ODTÜ EĞİTİM VE TEZ ÖDÜLLERİ
Genel
Madde 16: Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim elemanlarının eğitimde ve araştırmada gösterdikleri başarıları değerlendirmek ve genç öğretim elemanları ile araştırmacıları özendirmek amacıyla, ODTÜ Prof.Dr. Mustafa N. PARLAR Eğitim ve Araştırma Vakfı’nca her yıl aşağıda sıralanan ödüller verilir.

a) ODTÜ Yılın Eğitimcisi Ödülü
b) ODTÜ Eğitimde Üstün Başarı Ödülü
c) ODTÜ Yılın Tezi Ödülü

Tanımlar
Madde 17: ODTÜ YILIN EĞİTİMCİSİ ÖDÜLÜ: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğün’ce uygulanan ders değerlendirme anketi sonucunda, öğrenci tarafından en başarılı bulunan öğretim elemanları arasından seçilenlere verilen ödüldür. Seçimlerde, söz konusu anketin öğretim elemanlarıyla ilgili sorularına verilen yanıtların değerlendirilmesiyle elde edilen iki ayrı ortalama (son dönem ve yığılmalı)
göz önünde bulundurulur.

Madde 18: ODTÜ EĞİTİMDE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ: Yılın Eğitimcisi Ödülünü üçüncü kez almaya hak kazananlara, Yılın Eğitimcisi Ödülü yerine bu ödül verilir. Bu
ödülü alanlar, Yılın Eğitimcisi Ödülüne aday olamazlar.

Madde 19: ODTÜ YILIN TEZİ ÖDÜLÜ: Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde son bir yıl içinde tamamlanmış olan (teknoloji üretmeğe yönelik tezler başta olmak üzere) lisans üstü tez çalışmaları arasından uzmanlarca başarılı bulunarak önerilen ve Vakıf Ödül Jürisi’nce uygun bulunarak onaylanan tez çalışmalarına verilen ödüldür.

[…]

Madde 22: ODTÜ Yılın Tezi Ödülü adayları, tez jürisi başkanları, tez yöneticileri ya da adayların kendileri tarafından Enstitü Müdürlüklerine önerilirler. Öneri dosyasında, tezin neden aday gösterildiğini açıklayan gerekçeli bir sunuş yazısı; tezin bir örneği ve eğer varsa, çalışmayla ilgili olarak yapılmış bilimsel yayınların bir listesi bulunur. Aday gösterilen tezler, Enstitü Müdürlüklerince oluşturulan uzmanlık jürilerince ayrıntılı olarak incelenir ve başarılı bulunanlar öncelik sırası ve gerekçe belirtilerek listelenir. Bu listelerde gösterilen adaylar arasından hangilerine ödül verileceği, Vakıf Ödül Jürisince belirlenir. ODTÜ Yılın Tezi Ödülü alan tezlerin yöneticilerine de kutlama belgesi verilir.

“Türkiye’den çok mutlu bir haber…” için 25 yorum

 1. TEBRİK — ASLAN KARDEŞİMİ COŞKUYLA KUTLAR BU BAŞARILI GRAFİĞİN TÜM HAYATI BOYUNCA DEVAMINI DİLERİM.
  GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM.
  GURUR DUYDUM.

  (kimin kardeşi!!!)

 2. Cvp: Darı — Turan, sabah Prof. Thijsse geldi, bir ogrencisi Hollanda’nin en prestijli odullerinden biri olan Spinoza‘yi almis, onu soyledi. Biz de Andy’yle iyi guzel derken, odul miktarini acikladi: 1 million avro! Nobel Odulu’nun 1.2 milyon dolar oldugunu dusunursek ve artci gelirleri bir yana birakirsak, bana teklif gelse, “Emre Bey, size bir odul verecegiz ama Nobel’i mi istersiniz, yoksa Spinoza’yi mi?” diye, yanlis anlasilmak istemem, tabii ki Spinoza derim! (Hani ileride boyle bir durumla karsilasilirsa, tereddutte kalmasinlar diye aciklama yapma zorunlulugu hissettim). Bir de 1995’te Spinoza’yi alip da, sonra 1999’da bir baska seyi daha alan bir takim insanlar gibi olmak var! 8)

 3. Cvp2: Darı — Bir milyon avro mu demiştim, sorry:

  The prize is the biggest Dutch award in science. Each researcher receives one-and-a-half million euros to freely devote to his or her research. The researchers receive the prestigious prize for their outstanding, pioneering and inspiring scientific work.

 4. lol! — House MD (Hugh Laurie):
  Every minute that we refuse to love one another, another puppy cries another tear.

  Dr. Wilson (Robert Sean Leonard):
  You’re just mad that he’s closer to a Nobel Prize than you are.

  House MD (Hugh Laurie):
  And yet I’ve nailed more Swedish babes. Crazy, crazy world.

 5. Re: Re: Darı — “one-and-a-half million euros to freely devote to his or her research

  Araştırmaya yatırmak zorundaysa nasıl bir özgürlük bu? Kanmayın efendim böyle yalanlara, karıyla-kızla yenemedikten sonra o parayı almışız ne almamışız ne?

  Bu arada zaten Nobel alacak kadar tanınmış hale gelen profların araştırma bütçeleri milyon dolarlara ulaşmış oluyor, o para o kadar yaramıyordur yani adamlara.

  Bir de bizim Tübitak’ın da genç biliminsanı destekleme ödülleri falan var, onlar da birkaç yüz bin dolar civarındalar sanırım.

  İşte bütün bu sebeplerden dolayı Nobel almaktan vaz geçtim ben; haberiniz olsun. Yalnız Spinoza’nın adı güzel, onu alabilirim çok ısrar ederlerse.

 6. pirevo on numero — efendim, sizden yorum almak ormanda 10 bin kaplanla opusmekten bile daha heyecan verici bir olay. Boyle devam edecegini bilsem (iliski misin?) spinoza’yi sollarim.

  sizin,
  xXx

 7. Ödül — Tebrikler efendim, burada daha ayrı bir sevindik, ödül paranı aldık şimdi, senin adına yemekteyiz. Gözün arkada kalmasın, harcamak konusunda en az senin kadar yaratıcıyız.

  Not:
  Merak etme aldığımız zımbırtıların üstüne “Emre sağolsun” etiketi yapıştırıyoruz, hayırsız değiliz yani.

 8. Naked — Turan’a: “one-and-a-half million euros to freely devote to his or her research”

  Araştırmaya yatırmak zorundaysa nasıl bir özgürlük bu? Kanmayın efendim böyle yalanlara, karıyla-kızla yenemedikten sonra o parayı almışız ne almamışız ne?

  demişsin ya, Turan, üzülerek görmekteyim ki, hala akıllanamamışsın. Olay parayı araştırmaya göre ayarlamak değil, araştırmayı paraya göre ayarlamakta Kimse sana “eski konun neyse orada devam et” demiyor değil mi!

  Örn: “On the effect of the money on achieving some bases with various kinds of test subjects.”

  Barış’a: Nasıl ya! Kızlar hakikaten müsade ediyorlar mı etiket yapıştırmanıza??? Ben bir kere denemiştim (“Verified by EST”) yapıştırmaya da, canıma okumuşlardı… Hımmzz…

 9. sururi — yanliz bir dakika bir dakika!
  bu noktada odul toreninde ayari basmanizi bekliyoruz “benim adim emre sururi tasci; lutfen!” kabilinde!
  🙂

 10. 8) — sayet odul torenine gidecek olursaniz, emin olun ki, sadece ad degil, goruntu de farkli olacak 😉

 11. de meç? — Lütfen kameralara haberi aldığınızda neler hissettiğinizi anlatır mısınız?

  (kelime kısıtlaması yok. istediğiniz histen başlayabilirsiniz)

 12. Başlıksız — ay çok güzel, çok şahane! çok gurur duyuyorum sizinle efendim 🙂 tebriklerinizin devamını dilerim.

 13. cevaplars… — Efendim, “hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” diye yazacaktım ki, bunun, ortak bir başlık altında yaparken ne kadar da az inandırıcı olacağını fark ettim, dank ettim (“dank u wel” diyor Hollandalılar teşekkür için bu arada, nu burada). İlker Beyciğim, hemen diyeyim ki, “acı yok”, bu nedenle hayli memnuniyet uyandırıcı bir duygu, just pick one. Ve Neslihancığım, benim canım kardeşim, ne diyeyim, esas sen beni inspayrladın in the först pleys. Ve Betül Hanımcığım, size is-meyil’de de yazdığım gibi, asıl sizsiniz başka bir sebepten ötürü daha da bir şiddetle kutlanması gereken (cennette yeriniz garanti oldu, bir de Balzac hikayelerinden öğrendiğim bir idamlık adamları ipten kurtarma metodu vardır ;).

  Hepinize sevgiler sonsuz, selamlar sonsuz, sağolunuz var olunuz.

  (…Ve sevgili Aslan Adam, senin cesur olduğunu kanıtlamak için bir (neye?) ihtiyacın yok, ve sevgili teneke adam, senin kalbin zaten en güzel işleyen kalp pilinden daha düzenli, ve canım ciğerim korkuluk, senin beynin yokken bile hepimizden daha akıllısın, ve sevgili Ozzy, civ civleri ezdiğin için seni hiç affetmeyeceğim ama şu 90’ların sonunda gerçekleştirdiğiniz black sabbath reunion hakikaten çok süperdi, sağolasın)

  (…)No, no, I must speak. When I, when I came to this war, I had two arms, two good arms, but when the time came to… to lose one, I .. I gave it gladly, I smiled as they cut if off, (music under: ‘There’ll Always Be An England) because I knew there was a future for mankind. I … I knew there was hope… so long as men were prepared to give their limbs (emotionally) And when the time came for me to give my other arm I… I gave it gladly. I… I sang as they sawed it off. Because I believed… (hysterically) Oh you may laugh, but I believed with every fibre of my body, with every drop of rain that falls, a… a flower grows. And that flower, that small fragile, delicate flower… (two modern-day ambulance attendants come in with a trolley which they put the padre onto and wheel him away; he is still going on)… shall burst forth and give a new life. New strength! (cut to a present-day ambulance racing out of TV Centre in speeded-up motion; it man through the streets, and arrives at the casualty entrance of a hospital; the doors swing open and the padre is rushed out on stretcher (still in fast motion) totally under a blanket; we hear his voice) … freedom. Freedom from fear and freedom from oppression. Freedom from tyranny. (the camera picks up on sign which reads: ‘Royal Hospital for Over-acting) A world where men and women of all races and creeds can live together in communion and then in the twilight of this life, our children, and our children’s children and . .. (by this time he has disappeared in through the doors of the hospital)
  Cut to the interior of hospital and see specialist as he walks down a corridor.(…)

 14. Rektorden Duyuru — =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
  From: ODTU Rektor
  To: genel-duyuru@metu.edu.tr
  Date: Monday, December 17, 2007, 12:11:50 PM
  Subject: [GENEL-DUYURU: 3065] Parlar Vakfi 2007 yili Odul Toreni ve Odul Sahipleri
  Files: Message.html, Part.txt
  –====—-====—-====—-====—-====—-====—-====—-====—-====—-===–

   

  Degerli Mensuplarimiz,

  ODTU Prof.Dr. Mustafa N. PARLAR Egitim ve Arastirma Vakfi’nin Odul Toreni 24 Aralik 2007 Pazartesi gunu saat 17:00’de Universitemiz Kultur ve Kongre Merkezi A Salonunda yapilacaktir. Torende odul almaya hak kazananlarin isimleri asagida bilgilerinize sunulmaktadir.

   

  BILIM ODULU

   

  Prof.Dr. Cevdet AYKANAT – Bilkent Universitesi, Bilgisayar Muhendisligi Bolumu

   

  ARASTIRMA TESVIK ODULU

   

  Prof.Dr. Orhan AYDIN – Karadeniz Teknik Universitesi, Makina  Muhendisligi Bolumu

  Doc.Dr. Burak OZBAGCI – Koc Universitesi, Matematik Bolumu

  Doc.Dr. Sinan AKKAR – ODTU, Insaat Muhendisligi Bolumu

   

  2006-2007 OGRETIM YILI ODTU EGITIMDE USTUN BASARI ODULU

   

  Prof.Dr. Muharrem TIMUCIN – Muhendislik Fakultesi Metalurji ve Malzeme Muhendisligi Bolumu

  Prof.Dr. Omer GEBAN – Egitim Fakultesi Orta Ogretim Fen ve Matematik Alanlari Egitimi Bolumu

  Doc.Dr. Tulin DIKENCIK GENCOZ – Fen Edebiyat Fakultesi Psikoloji Bolumu

   

   

  2006-2007 OGRETIM YILI ODTU YILIN EGITIMCISI ODULU

   

  Doc.Dr. Murat DICLELI – Muhendislik Fakultesi Muhendislik Bilimleri Bolumu

  Doc.Dr. Fuat Bora ROJAY – Muhendislik Fakultesi Jeoloji Muhendisligi Bolumu

   

  2006-2007 OGRETIM YILI ODTU YILIN TEZI ODULU

   

  Kagan TOPALLI – Elektrik ve Elektronik Muhendisligi Bolumu

  Danismani : Doc.Dr. Ozlem AYDIN CIVI, Prof.Dr. Tayfun AKIN

  Ali COSKUN – Kimya Bolumu

  Danismani : Prof.Dr. Engin U. AKKAYA

  Isil AYRANCI KILINC – Kimya Muhendisligi Bolumu

  Danismani : Prof.Dr. Nevin SELCUK, Dr. Rodolphe VAILON, Prof.Dr. Jean-Francois SACADURA

  Seval PINARBASI – Insaat Muhendisligi Bolumu

  Danismani : Doc.Dr. Ugurhan AKYUZ

  Necip SAHAN – Elektrik ve Elektronik Muhendisligi Bolumu

  Danismani : Prof.Dr. Canan TOKER, Doc.Dr. Simsek DEMIR

  Emre TASCI – Fizik Bolumu

  Danismani : Prof.Dr. Sakir ERKOC

  Osman KILIC – Makina Muhendisligi Bolumu

  Danismani : Yrd.Doc.Dr. Ergin TONUK, Prof.Dr. S.Turgut TUMER

  Ayca Berfu UNAL – Psikoloji Bolumu

  Danismani : Prof.Dr. Nebi SUMER

  Derya FINDIK – Sos.Bil.Enst. Bilim ve Teknoloji Politikasi Calismalari A.B.D.

  Danismani : Yrd.Doc.Dr. Muge OZMAN

  Kezban CELIK – Sosyoloji Bolumu

  Danismani : Doc.Dr. H. Sibel KALAYCIOGLU

  Mustafa KAHRAMAN – Uyg. Mat. Enst., Bilimsel Hesaplama A.B.D.

  Danismani : Yrd.Doc.Dr. Hakan OKTEM, Prof.Dr. Marat AKHMET

   

  Ogretim uyelerimizin ve ogrencilerimizin degerli calismalarinin odullendirilmis olmasi bizler icin gurur vesilesi olmustur.

   

  Kendilerini tebrik eder, basarilarinin devamini dilerim.

   

  Saygilarimla.

   

  Prof.Dr. Ural AKBULUT

  Rektor

   

   

   

   

   

  =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir