“iki resim” için 4 yorum

 1. E-C — Evet efendim… Ben bunu markette gördüğümde, “aaa ne güzel düşünmüşler böyle her harf için bir adet çaklıt” demiştim, meğerse tıpkı bazı speculaas nevi gibi, bunlar da Sinter Klaas’a özgüymüş… yani birkaç ay sonra bulunmayacaklar..

  İlk başta E-C-E idi, sonra E-C-F ve ardından E-C-I oldu, bir müddet E-C-ı olarak ortalarda dolaştıktan sonra nihayet bugün itibarı ile E-C (“E” harfini çok hızlı olarak bir sol bir de sağ başa götürüp getirince oluyor gibi olmuyor lakin 8)

  Sinter Klaas da apayrı bir şey, buraya yazdım mı, hatırlayamadım şimdi. Noel Baba’nın (Santa Claus) Hollanda, İspanya ve Portekiz’de kutlanan versiyonu, insanlar birbirlerine hediye veriyorlar (şiirler eşliğinde). Sinter Klaas’ın geyikleri yok fakat atı var (Schimmel), elfleri yok fakat Kara Peter’ları var ve göbeği yok ve o üzerindeki elbise aslında bishop (THE BISHOP! MP 8) kıyafeti yani anlayacağınız, böyle yüzeysel farklılıklar fakat burada konuştuğum her Hollandalı kanının son damlasına kadar Sinter Klaas ile Santa Claus’un birbirinden apayrı iki kişilik olduğu savını takip ettiriyor. Böyle de bir şey.

  Speculaas‘lardan Neslihan sayesinde tanıştığım Gevulde Speculaas’ları beğeniyorum en çok, Albert Heijn’de buldum cuma akşamı nihayet! Sinter Klaas‘a da bir link vereyim en iyisi ben… Bir de bu var tabii (ahh ahh!) : http://en.wikipedia.org/wiki/Zwarte_Piet

 2. Başlıksız — Gevulde Speculaas candIr… 🙂
  Ilk geldigim sene sayesinde 5 kilo almI$tIm tey tey…

  Sinter Klaas’ da Hollanda’ya ula$ti bu arada gecen hafta sonu, $ehirdeki ilanlari vs takip ederseniz -ya da en iyisi Hollanda’lilardan birine sorun, cocuklu olanlarindan- Delft’e ne zaman geliyormu$, Ece’ ye gosterirsiniz endamInI…Ben hala Zwarte Piet’e alI$abilmi$ degilim, IrkcIlIk bariz, yok efenim Sinter Klaas’a yardIm ediyorlarmI$.Yedik bizde.

  Bir de ufak duzeltme, Ispanya’ da hediye verme zamanI “3-Kings”dir, ve de yIlba$indan sonraya denk gelir, 5 Ocak yanIlmIyorsam. Noel zamani hediye vermek adeti Amerika’dan geliyor, o yuzden insanlar burada cok ho$lanmiyorlar. Cadilar Bayrami’ da oyle mesela. Amerika ve Almanya’da yaygin olarak kutlandigi halde burada pek bir kutlamasi yok.

  ole bole i$te, kI$In yapacak bir$ey olmayInca ne olsa kardIr deyip o bayram senin bu kutlama benim, “yeterki bu kI$I da cIldIrmadan atlatalIm” (bkz. bugunun gri gokyuzu)

 3. sinterklaas sana sinterklaas bana — adamlar sitesini bile yapmislar: http://www.sinterklaasindelft.nl/. Gevulde speculaas’ları yedikçe kulaklarını çınlatıyorum (artık uğultu haline gelmiştir sanırım 8)

  Belki “hiç gitmediğim halde hastası olduğum İngiltere” takıntımdandır lakin, ben buranın havasını, grisini filan sevdim… Yanıma eldiven almayı unutmuyorum dışarı çıkarken bisiklet sürerken için, o da ayrı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir