Uzunca bir süredir buradaydım. Yıldız günceleri, dünya.

Jennifer Grey DD 1987Bir gün A-Ha’nın Manhattan Skyline‘ını anlayacağım ve seveceğim, keza bir zamanlar adıyla var olan sanatçının sign of the times‘ını da. Jennifer Grey DD’de 17 yaşındayken gerçek hayatta 27 yaşındaymış meğer.

Me & You vs. the World mesela, 64 değil 94 imiş, onu öğrendim ama neyse ki Leavin’ On a Jet Plane de 90lar değil, 60lar imiş (ve Jefferson Airplane değil John Denver’mış). Ne yazacaktım ki bir sürü şey.

( Ben bir jet uçağında gideceğim
Ne zaman döneceğim bilmeyeceğim ) LM, JD

Nicedir ve kısa bir süredir izlemek istediğim birtakım filmlere kavuştum nihayet: Kitchen Stories (2003) (Salmer fra Kjøkkenet), Music from Another Room (1998), Green Butchers (2003) (De grønne slagtere) and finally, Leningrad Coybows Go America (1989). Sabah okula giderken bisikletimle bir başıma, aklıma önce Fatboy Slim – Weapon of Choice (you can kill with this / you can kill with that) ve dahi Chritopher Walken’lı Shining klibi, ardından da başka birtakım şeyler geldi, bir de bunu yazarken (2. defa), “birtakım”ın sahiden de şekilA’daki gibi bitişikti, değil mi diye merak ettim, gittik baktım sevgili vvvvvv.tdk.org.tr’mize, bana onun hakikaten öyle olduğunu söylemekle kalmadı bir de, inanır mısınız pek sayın seyirciler, üzerine bir de İhsan Oktay Anar’dan alıntı yaptı:

birtakım
sıfat

Kimi, bazı:
“Bu adam birtakım nazari meseleleri çözmek için önceki geceden rüyaya yatmıştı.”- İ. O. Anar.

Bana gelince, iyiyim güzelim, ne bileyim, bilmiyorum işte, New York yılın bu zamanı soğuk, Clinton Caddesi’nde de müzik var. Jennifer Grey’den daha yaşlıyım halbuki 80’lerde çocuktum daha. Bir de bugün günlerden Cuma. (tekrar et).

son olarak demeliyiz ki daha önceden denmiş şeyleri, şöyle ki:

Terziler geldiler. Bu güneşler odaların dışındaydı artık.
Herkes titrek ve sabırsız, titrek ve sabırsız evlerinde
Gazeteler yazmadı, dükkânlar dönemindeydik
Yüzlerce odalarda yüzlerce terziler, pencerelerini kapadılar
Parmakları uzun, kurusolgun yüzleri sararmış, eskimiş durmaktan
Yitik saat köstekleri, titrek ve sabırsız yorgun bacakları
Her şeylerine yön veren durmuşluğa olur dediler
Beğenip gülümsediler.

TU, Terziler Geldiler’den detay..

“Uzunca bir süredir buradaydım. Yıldız günceleri, dünya.” için 6 yorum

  1. cenifır grey — kimmi$ diye gidip baktim, zira DD bana DareDevil hissi vermi$ti. Gorunce “aa fotodaki o muymuuu$? e zaten ya$li gorunuyordu hic de 17 gorunmuyordu” dedim.
    öyle.

  2. tdk — Efendim dil kurumumuz her şeyi birleşik yazar olmuş; o yüzden çok güvenmek lazım mı bilmiyorum. Misal, ‘def-i hacet’ midir ne olması lazımdır aslı bilmiyorum ama ‘defihacet’ olmamalıdır di mi? Ama onlar öyle diyor. Öyle.

  3. ceffi heycıt und ti di key – efilnikufesin! — Efendim, “koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi denir” düsturu uyarınca, 1970’lerdeki halinin gölgesi bile olamadığını düşündüğümüz TDK, dahi anlamındaki “de”lerin bitişik de yazılabileceğini söyleyene kadar, referans olarak kabul ettiğimiz bir kurumdur ve dahi, sevgili mahalli Pavarotti’mizden esinleyecek olursak “Sen demezsen her şey eksik / Sen dersen her şey tamam (TDK)”. 8P

  4. cenifır grey_s anathomy (ya da sizin bedene kim giriyor?) — efendim 80’lerden sevdiğimiz görüntülere kara çalmayınız, bu kadar taş kalpli olmayınız. Misal, Patrick Swayze finaldeki dansta hop diye pistten atlıyor, bunu hesapta işte öyle bir başına koyup, orada burada fingirdeşiyor, işte sadece o bekleyiş anlarındaki (öyle içten gibi gülmeler, eteğiyle oynamalar) sevimliliği için bile, değil 17, 14 yaş limitine kadar inilebilir gerekirse. Bkz. Yıldız Kenter Fotoşap Diyarı’nda… 8P

  5. cnifır grey’s anatomy (doruk’u salarım bak üstüne, şaşırırsı — Reca ederim ben o ya$lari gayet genç kız olaraktan geçirmiş bi insanım. Ve dahi “Kadına bak, gül gibi Petrik $ıveyzi buna mi yar oldu?” kıskançlığımı aştığımı kim söyledi? ;P

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir